luni, mai 13
Shadow

Această imagine are atributul alt gol; numele fișierului este image-1024x121.png

UAT MUNICIPIUL RADAUTI cu sediul în municipiul Radauti, strada Piaţa Unirii, nr. 2, jud. Suceava a finalizat proiectul”MODERNIZARE CU ASFALT STR. PEPENARIEI, STR. PARCULUI, STR. FAGILOR, STR. PAPETARIEI, STR. MERILOR, STR. MANASTIRII, STR. C. DOBROGEANU, STR. RECOLTEI, STR. PLUGARILOR, MUNICIPIUL RADAUTI, JUDET SUCEAVA”,COD SMIS 151368, co-finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), în baza contractului de finanţare încheiat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în calitate de Autoritate de Management și Organismul Intermediar Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.

Valoarea totală a proiectului este de6.214.518,68 leidin care asistenţa nerambursabilă este de 419.156,00 lei. Contribuția FEDR la finanțarea nerambursabilă este de 406.324,73 lei. Proiectul s-a derulat în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020 și s-a implementat  în municipiul Radauti, jud. Suceava, incepand cu data de 01.08.2019.

Data finalizarii proiectului 31.12.2022.

Obiectivul general obiectivul general al proiectului este îmbunatatirea calitatii vietii populatiei în municipiul Radauti, judetul Suceava prin crearea de facilitati care vor deservi majoritatea locuitorilor. Prin crearea acestor facilitati se urmareste, concomitent cu îmbunatatirea serviciilor sociale, culturale si recreative, precum si îmbunatatirea spatiilor publice urbane din municipiu cu implicatii asupra îmbunatatirii calitatii vietii populatiei, în general.

Obiectivele specifice ale proiectului

1.Imbunatatirea calitatii infrastructurii rutiere in Municipiul Radauti, judetul Suceava. Obiectivul vizeaza modernizarea cu asfalt a str.Pepenariei, str. Parcului, str. Fagilor, str. Papetariei, str. Merilor, str. Manastirii, str. C. Dobrogeanu, str. Colibaba, str. Berariei, str.9 Mai, str. Tineretului, str. Sitari, str. Recoltei, str. Plugarilor, municipiul Radauti, judet Suceava, cu o lungime totala de 4.785,87 metri liniari. Obiectivul vizeaza modernizarea si reabilitarea drumurilor de interes local din Municipiul Radauti, judetul Suceava, cu impact pozitiv asupra calitatii vietii populatiei municipiului.

2. Asigurarea unui management eficient al proiectului, astfel încât sa se asigure îndeplinirea conditiilor de eligibilitate a tuturor cheltuielilor si sa se obtina rambursarea integrala a cheltuielilor eligibile aprobate prin contractul de finantare .Pentru indeplinirea acestui obiectiv specific va fi realizata activitatea 2 – Managementul proiectului. Resursele umane implicate pentru atingerea acestui obiectiv sunt membrii UIP si expertii externi care vor fi subcontractati pentru servicii de management al proiectului.

3. Proiectul va contribui la îmbunatatirea calitatii infrastructurii rutiere locale si a spatiilor publice urbane din municipiul Radauti prin modernizarea a 4.785,87 ml de strazi.

4. Proiectul va contribui la diminuarea populaþiei aflate în risc de saracie si excluziune sociala din zonele marginalizate ale municipiului Radauti prin asigurarea unui acces îmbunatatit al locuitorilor de

pe strazile Pepenariei, Parcului, Fagilor, Papetariei, Merilor, Manastirii, C. Dobrogeanu, Colibaba, Berariei, 9 Mai, Tineretului, Sitari, Recoltei, Plugarilor la serviciile publice locale(administratie locala, servicii sociale, servicii educationale, servicii medicale etc.).

• Rezultate in urma implementarii proiectului:
  • îmbunatatirea calitatii infrastructurii rutiere locale si a spatiilor publice urbane din municipiul Radauti prin modernizarea a 4.785,87 ml de strazi.
  • asigurarea unui acces îmbunataþit al locuitorilor de pe strazile Pepenariei, Parcului, Fagilor, Papetariei, Merilor, Manastirii, C. Dobrogeanu, Colibaba, Berariei, 9 Mai, Tineretului, Sitari, Recoltei, Plugarilor;

Impactul investiției la nivelul localității constă  în :

• imbunatatirea calitatii infrastructurii rutiere in Municipiul Radauti, judetul Suceava prin modernizarea strazilor strazile Pepenariei, Parcului, Fagilor, Papetariei, Merilor, Manastirii, C. Dobrogeanu, Colibaba, Berariei, 9 Mai, Tineretului, Sitari, Recoltei, Plugarilor;
  • impact pozitiv asupra calitatii vietii populatiei municipiului.

Investim în viitorul tău! Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Regional 2014-2020

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

Această imagine are atributul alt gol; numele fișierului este image-1-1024x57.png

Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro

www.fonduri-ue.ro —– www.inforegio.ro/ —– facebook.com/inforegio.ro

Cititor de text Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support